Nachádzate sa v sekcii : HL OV DPO Senica
Slovácko – Záhorácky pohár.

Slovácko – Záhorácky pohár

dátum a čas pridania: 03. októbra 2010 23:44
V roku 2007 pri spoločnom zasadnutí predsedníctiev okresných výborov DPO Senica, Skalica a výkonného výboru OSH ČMS Hodonín v Mistříne – Svatobořicach dal podnet Jozef Javornícky z Petrova (ČR), že by sme mali mať jednotný cieľ, aby sme sa spoločne snažili o bližší kontakt mladých ľudí – hasičov z oboch strán rieky Moravy.

V bývalom Československu bola známa súťaž v požiarnom útoku vyslovene iba pre ženy, ktorá sa roky konala v Strážnici a súťažilo sa o krásnu krojovanú bábiku. Túto súťaž pravidelne absolvovalo družstvo žien z Slovenského hodvábu Senica a chodilo na ňu toľko krát, aby každá členka družstva mala doma už spomínanú krásnu krojovanú bábiku. Podarilo sa im to a 7 kusov tejto bábiky zdobí príbytky dnes už starších dám.

Slovo dalo slovo a tak sme sa v júli 2008 zišli česká a slovenská strana na spoločnom jednaní v hasičskej zbrojnici v Skalici, kde sme sa dohodli, že to bude opäť súťaž len pre ženy. Dohodli sme sa na všeobecných a technických podmienkach a napísali spoločné pravidlá pre novú súťaž žien, ktorá dostala názov „Slovácko - Záhorácky pohár“ v požiarnom útoku žien.

O krásne krojované bábiky sa už nesúťaží, bojuje sa o krásny pohár, na ktorý prispeli všetky tri okresy.

Súťaž je organizovaná pre nominované družstvá žien okresov Hodonín, Skalica a Senica, ktorá je po skončení súťažnej sezóny v okresoch. Každý okresný výbor môže vyslať päť družstiev žien. Okresné organizácie nominujú na súťaž najúspešnejšie družstvá žien daného ročníka vo svojom okrese. Usporiadajúci okres má právo prihlásiť šesť kolektívov a teda udeľuje tzv. „divokú kartu“.

Pravidlá súťaže hovoria, že sa súťaží podľa pravidiel „požárního sportu“ vydaných Ministerstvom vnútra – Generálnym riaditeľstvom HZS ČR s doplnkami.

Zástupcovia českej strany vyjednali, že budú sklopné terče“, časomiera elektrická, ktorá meria na dve desatinné miesta a slovenská strana trvala na hadiciach B 75 a C 52 – teda klasických hadiciach, nakoľko družstvá v okresoch Senica i Skalica športové hadice nesmú používať a len málo zborov ich vlastní. Pri rovnosti časov rozhodne o poradí čas druhého /horšieho/ pokusu.

Dohodli sme sa, že súťaž začne okres Hodonín, ktorý bol vyzývateľom pre založenie tejto súťaže a teda v roku 2008 organizoval 1. ročník, ktorý sa konal v Hrubej Vrbke /ČR/,v r.2009 2. ročník organizoval okres Skalica v Gbeloch /SR/ a 3. ročník dňa 25.9.2010 organizoval okres Senica v obci Štefanov /SR/

Dnes už môžeme hovoriť, že aj táto súťaž píše históriu. Dlho budeme spomínať na prvý ročník, ktorý sa konal v obci Hrubá Vrbka, bola tam vynikajúca atmosféra, krásne počasie. Súťaž začala hymnou slovenskej a českej republiky, mladé ženy hrdo počúvali svoje hymny a tí starší spomínali na spoločné súťaže, ktoré absolvovali na slovensko – moravskom pomedzí za bývalého Československa, napr. súťaže ,cvičenia „U Zigmundov“, ktoré fungovali už v 50. rokoch 20. storočia.

Všetky tri ročníky boli výborne zvládnuté, vynikajúca nálada, pohoda a atmosféra. Umocňovali ju spoločné fotografovanie a gratulácie pretekárok medzi sebou.

Pevne veríme, že sme položili aspoň jeden kameň do základu novej tradície - spolupráce mladých ľudí - hasičov z oboch strán Moravy. Súťaž je o víťazoch a výkonoch a preto tu je prehľad výsledkov na všetkých troch ročníkoch.

Výsledky
Pridal: Milan
Počet zobrazení: 2074