Nachádzate sa v sekcii : PHL Podtatranská hasičská liga
Súťaž mladých hasičov o Podtatranskú prúdničku

O Podtatranskú prúdničku už po 21 krát.

dátum a čas pridania: 24. júna 2013 19:34
Dobrovoľní hasiči z Lučivnej si v tomto roku pripomínajú stodvadsiate piate výročie svojho vzniku / rok založenia DHZ 1888/. Šíria dobré meno dobrovoľného hasičstva v podtatranskom regióne. Svojou bohatou činnosťou sa prezentovali i v zahraničí, kde dosiahli pekné úspechy. V rakúskom Kremse na IV. medzinárodnej súťaži CTIF v roku 1969 získali ženy ako prvé Slovenky v histórii zlatú medailu. Kolektív mladých hasičov - chlapcov - ako víťaz Celoštátneho kola hry PLAMEŇ 1984 reprezentovali Československo na VII. medzinárodnej súťaži v roku 1985 v rakúskom mestečku Vöcklabruck, kde obsadili pekné piate miesto. Príprave hasičskej mlade sa v Lučivnej venuje systematicky dlhé roky od vzniku hry PLAMEŇ v roku 1972 Dušan Badiar spolu s manželkou Máriou, bývalou riaditeľkou miestnej ZŠ.

V nedeľu 23.6.2013 na miestnom futbalovom ihrisku dobrovoľní hasiči z Lučivnej za spolupráce OV DPO Poprad uskutočnili 21. ročník súťaže mladých hasičov o Podtatranskú prúdničku za účasti 16 desaťčlenných družstiev i 10 päťčlenných tímov.

Mladí adepti požiarnej ochrany vo veku 6 – 15 rokov mali možnosť predviesť pripravenosť v troch tradičných disciplínach - požiarnom útoku CTIF, štafete na 400 m s prekážkami a štafete hasičských dvojíc. Medzi dievčatami bol najlepšia DHZ ZŠ Šuňava okr. Poprad / vedúci kolektívu Ján Kalla / pred DHZ Šuňava okr. Poprad / ved. Žofia Šebestová a DHZ Spišské Bystré / ved. František Kundis a Mária Ilošvajová/. U chlapcov sa najviac darilo ZŠ Hutnícka ZK IMA Spišská Nová Ves / ved. Jozef Strela / . Druhý skončil DHZ Podolínec /ved. Mgr. Iveta Stehlíková/. Tretie miesto patrilo DHZ Šuňava /ved.Mgr. Henrich Barilla/.

Ceny najlepším i putovné Podtatranské prúdničky dievčatám zo Šuňavy a chlapcom zo Spišskej Novej Vsi odovzdal osobne starosta obce Lučivná Stanislav Gavalier, veľký podporovateľ dobrovoľnej požiarnej ochrany v obci. Ocenené boli i vekovo najmladší účastníci akcie - družstvá chlapcov a dievčat DHZ Lučivná, ktorých výkony sa u prítomných stretli s najväčším aplauzom. Nezabudlo sa ani na sponzorov, bez ktorých by sa súťaž len veľmi ťažko mohla uskutočniť.

Pre víťazov celoštátneho kola hry PLAMEŇ 2012 - dievčatá z DHZ ZŠ Šuňava i chlapcov zo ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves táto súťaž bola dobrou previerkou pripravenosti pred medzinárodnou súťažou mladých hasičov, ktorá sa bude konať 14. – 21.7. t.r. vo francúzskom meste Mulhouse, kde budú opäť reprezentovať Slovenskú republiku / v roku 2011 v slovinskom mestečku Kočevje zhodne obsadili piate miesta/.

V trinástom ročníku Podtatranskej olympiády mladých hasičov, do ktorej je zaradených jedenásť súťaží po siedmej konanej v Lučivnej medzi dievčatami vedie ZŠ Šuňava pred DHZ Spišské Bystré a DHZ Šuňava. U chlapcov je najlepší DHZ Šuňava pred DHZ Gerlachov a DHZ Spišská Teplica.

Po letnej dvojmesačnej prázdninovej prestávke sa mladí hasiči opäť stretnú 31. augusta 2013 v Spišskej Sobote v areáli hasičskej zbrojnice na súťaži O putovný pohár miestneho Dobrovoľného hasičského zboru . Ondrej Klimo
Pridal: Milan
Počet zobrazení: 1266