Nachádzate sa v sekcii : PHL Podtatranská hasičská liga
Nočná  súťaž  v Spišskom Bystrom

Nočná súťaž v Spišskom Bystrom

dátum a čas pridania: 25. júna 2013 08:19
Pálenie Jánskych ohňov - tradičný zvyk našich predkov z minulosti. Tento deň pokladali naši predkovia za významný deň v roku, nakoľko sa traduje, že na sv. Jána Krstiteľa – 24. júna majú najväčšiu moc všetky živly – zem, oheň, voda. S Jánom sa viaže veľa magických zvykov súvisiacich s letným slnovratom. Najznámejšie je pálenie svätojánskych ohňov a naši predkovia kedysi verili, že byliny nájdené v túto magickú noc majú ozdravné účinky.

Jánske ohne majú dlhoročnú tradíciu i v obci Spišské Bystré. Na Jána sa zapaľovali viaceré vatry na kopcoch v okolí dediny. V roku 2004 sa skupina miestnych nadšencov rozhodla urobiť Jánske ohne v hasičskom areáli v časti obce zvanej Kubašok s jednou veľkou vatrou, kultúrnym programom a nočnou súťažou v hasičskom útoku.

V sobotu 22.júna 2013 sa uskutočnil už deviaty ročník tejto akcie za účasti občanov Spišského Bystrého i okolitých obcí. Akcia už tradične začala kultúrnym programom - vystúpením domáceho folklórneho súboru Rovienka s harmonikovým sprievodom Janka Orolína v miestnom amfiteátri. Následne sa účastníci a folklórny súbor premiestnili k vatre, kde po jej zapálení si všetci zúčastnení spoločne zanôtili viaceré ľudové piesne.

Akciu poctil svojou návštevou i prezident DPO SR PhDr. Ladislav Pethö, ktorému po jeho príhovore prítomným, dobrovoľní hasiči zaspievali miestnu hasičskú hymnu.

Úderom dvadsiatej druhej hodiny sa začala netradičná nočná súťaž hasičských družstiev dospelých a dorastu pod názvom Nočné cvičenie v Kubašku. Tu si najlepšie opäť počínali muži zo Spišského Štvrtku I okr. Levoča a s časom 17,35 s obhájili minuloročné víťazstvo. Druhé skončilo Spišské Bystré /18,11 s/ a tretie miesto obsadil Spišský Štvrtok II /18,21 s/. V ženskej kategórii prvenstvo patrilo domácemu Spišskému Bystrému /22,13 s/.Druhá priečka patrila dorastenkám z Hranovnice /22,77 s/ a z bronzu sa radoval Spišský Štvrtok /23,90 s/.

Krátko pred polnocou bolo dobojované, následne bol urobený nástup a vyhodnotenie súťaže. Ocenenie najlepších hasičských družstiev vykonal člen Snemu DPO SR Marián Rušin a predseda DHZ Spišské Bystré Martin Marušin, ktorý prítomných opäť pozval tentoraz na 24. ročník súťaže hasičských družstiev o Putovné poháre starostu obce Spišské Bystré v sobotu 10. augusta t.r., kedy si sily zmerajú v piatich kategóriách - ženy, dorastenky, dorastenci, muži do 35 i nad 35 rokov.

Ondrej Klimo
Pridal: Milan
Počet zobrazení: 1261