Nachádzate sa v sekcii : Plameň - mladí hasiči
Začiatok 60-tok na Slovensku?

Začiatok 60-tok na Slovensku?

dátum a čas pridania: 21. októbra 2013 20:11
To čo bude uvedené v tomto článku je môj osobný názor. Budem rád, aby každý komu záleží na rozvoji mladých hasičov, tiež vyjadril svoj názor. Hovorím aj v mene DHZ Spišské Podhradie, ktoré túto súťaž zorganizovalo a naše názory na fungovanie tejto disciplíny sú podobné. Veľká vďaka za odvahu zaradiť túto disciplínu do ich súťaže v nedeľu 13.10.2013.

Každý začiatok je ťažký. Po dlhej dobe sme na Slovensku s malou dušičkou spustili tak obľúbenú disciplínu u našich západných susedov 60 m s prekážkami /ďalej 60-siatka/. Našou motiváciou je nájsť na Slovensku talenty a urobiť prvý krok k prechodu medzi dospelých na stovky. Súťaž dopadla nad očakávanie dobre.

Z mojich doterajších skúseností, uvádzam klady a zápory uskutočnenej súťaže, s porovnaním, ako to funguje na veľkých súťažiach tohto typu v Čechách.

Klady: Výborne pripravené dve dráhy na tartane. Veľký záujem detí. Ohromné nadšenie. Zopár výborných výkonov. Nové talenty. Motivácia do budúcna.

Zápory: Prihlásenie veľkého množstva detí v deň súťaže a ľubovoľný príchod na štart. Zbytočné časové straty na štarte. Nedostatočné materiálne zabezpečenie detí.

Porovnanie Čechy: Prihlásenie najneskôr tri dni pred súťažou, vopred vyhotovená štartovná listina. Tri až päť deti čaká na štarte . Pri nedostavení sa na štart neplatný pokus. Hadice a rozdeľovač stavajú vedúci a členovia z tímu a nie samotní súťažiaci. Po ukončení ihneď upracú dráhu. Do troch minút štartuje ďalší súťažiaci. Každá zúčastnená organizácia má aspoň dve kompletné sady náradia.

Čo do budúcna: Na budúci rok by sme chceli usporiadať súťaží v 60-siatkach viac. Ideálne by bolo, ak by sa budúci rok uskutočnili aspoň štyri súťaže. Keďže táto disciplína na Slovensku ešte nemá také zázemie, myslím si, že by zatiaľ nebolo vhodné robiť len špecializovanú súťaž v tejto disciplíne, ale spojiť to s disciplínami, ktoré sa bežne behajú na pohárových súťažiach a to na jar so štafetou CTIF, požiarnym útokom CTIF a na jeseň so štafetou dvojíc, štafetou 5x30m a uzlovou štafetou. Spojenie s ostatnými disciplínami bude mať aj propagačný efekt a dostanú sa k tomu aj deti, ktoré 60-siatky ešte nevideli. Ak by to bola súťaž pre tzv. špecialistov, ostatné deti by sa nemali možnosť zapojiť. A hlavne ešte nemáme také zázemie, aby sme si mohli dovoliť organizovať samostatné súťaže v 60-siatkách. Ja verím, že aj to časom príde.

Ako napredovať: Dnes som otvoril na Facobook-u stránku s názvom sestdesiatky. Na tejto stránke by som rád rozprúdil diskusiu, o konaní disciplíny mladých hasičov, 60 m s prekážkami na Slovensku. Na základe Vašich podnetov do konca roka vypracujeme slovenské predpisy pre túto disciplínu platnú pre r. 2014 a dáme na verejné posúdenie.

Verím, že naša snaha prispeje k skvalitneniu práce s deťmi a časom nám vychová skvelých reprezentantov.

Jozef Strela ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves

Viacej info.

Pridal: Milan
Počet zobrazení: 1547