Nachádzate sa v sekcii : Plameň - mladí hasiči
Spišský hasičský deň 2013

Spišský hasičský deň 2013

dátum a čas pridania: 05. júna 2013 09:54
Už po tretíkrát sa na ihrisku ZŠ Hutnícka uskutočnilo sústredenie družstiev reprezentujúcich Slovenskú republiku na najvýznamnejšej súťaži mladých hasičov „Medzinárodnej olympiáde CTIF“, ktorá sa tento rok uskutoční vo francúzskom Mulhause. Okrem družstiev zo Základného kolektívu Ideálnej mládežníckej aktivity /IMA/ ZŠ Hutnícka, DHZ Šuňava a pozvaných hostí Majstrov sveta z Chlumca nad Cidlinou, sa mohol súťaže zúčastniť akýkoľvek kolektív zo Slovenska. Bohužiaľ túto možnosť využilo iba družstvo DHZ Spišské Podradie a vedúci z DHZ Likavka, ktorý prišli na piatkový tréning spojený s konzultáciami s našimi medzinárodnými rozhodcami. Pod dohľadom p. Milana Fidricha, p. Jána Kulicha a p. Ing. Petra Wolfa si reprezentanti dolaďovali a ujasňovali dôležité detaily práce pri vykonávaní medzinárodných disciplín CTIF a štafety 400 m s prekážkami. Je veľká škoda, pre nezúčastnené družstvá, lebo od budúcej sezóny sa aj na Slovensku začne súťažiť takýmto prevedením disciplín, kde sú hlavne pri útoku CTIF rozdiely, ktoré je potrebné zvládnuť. Celý program akcie začal už vo štvrtok príchodom hostí z Chlumca na Cidlinou. Tí nám priniesli po daždivých dňoch dobré počasie a ešte podvečer sme si dali prvý tréning. V piatok ráno sme sa presunuli na prehliadku Spišského hradu. Výlet bol ešte spestrený prehliadkou krásnych historických vozidiel - veteránov, ktoré mali akurát v tom čase zastávku na hrade na svojej rally po Slovensku.

Piatok poobede to už začalo na ihrisku žiť naplno. Každé zúčastnené družstvo mohlo využiť možnosti tréningu a konzultácií s rozhodcami. To, že na ihrisku to žilo svedčí , že sme ledva stihli čas večere. Ihrisko plné hasičov, dopĺňali ženy a muži, ktorý sa pripravovali na Slovenský pohár v stovkách a večer družstvá žien a mužov pripravujúcich sa na pohárovú súťaž v útokoch na vodu. Večer sa už niesol v spoločných hrách detí a debatách vedúci pri vymieňaní si skúsenosti pri práci v hasičine.

V sobotu 1. Júna po slávnostnom zahájení, sme začali súťaž pod názvom „Spišský hasičský deň“. Zvolili sme model, že každé družstvo má možnosť vykonať tri útoky CTIF a tri štafety. Dohodli sme sa, že do súťaže sa bude hodnotiť druhý súťažný pokus. Tu sa ukázalo, kto je v akom stupni prípravy a momentálnej formy. Žiadne z družstiev sa nevyhlo zaváhaniu a trestným bodom. Po vykonaní útokov CTIF sme sa presunuli na tartanovú dráhu ihriska ZŠ Lipová, kde sme odbehli štafetu. Po dobehnutí poslednej štafety nás postihla dažďová prehánka, ktorá strašila celý víkend. Túto drobnú pauzu sme využili a dali si dobrý guľáš a vyhodnotili celú akciu. Po sčítaní výsledkov nakoniec zvíťazili chlapci z Chlumca nad Cidlinou pred chlapcami ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves a dievčatami z DHZ Šuňava. Na štvrtom mieste skončilo najmladšie družstvo DHZ Spišské Podhradie. Ako ocenenie snahy boli deti odmenené Mestom Spišská Nová Ves, bezplatným vstupom do Zoologickej záhrady v Spišskej Novej Vsi, kde v rámci Dňa detí bolo okrem zaujímavej prehliadky množstvo kreatívnych atrakcií. Večer sme zaujímavý deň uzavreli spoločnou opekačkou.

V nedeľu sme pri vyprevádzaní našich českých hostí mohli skonštatovať, že tohtoročný Spišský hasičský deň sa vydaril. Za pomoc pri realizácií je potrebné poďakovať sa, DPO Bratislava, ZŠ Hutnícka, ZŠ Lipová, Mestu Spišská Nová Ves, PD „Čingov“ Smižany.

Jozef Strela ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves
Pridal: Milan
Počet zobrazení: 1491