Nachádzate sa v sekcii : Plameň - mladí hasiči
Slovenská liga V behu na 60 metrov s prekážkami /SLv60/

Slovenská liga V behu na 60 metrov s prekážkami /SLv60/

dátum a čas pridania: 13. apríla 2015 09:07

          Myšlienku obnovenia disciplíny mladých hasičov, V behu na 60 metrov s prekážkami máme v hlavách od roku 2009, keď sa prvé deti zo Slovenska zúčastnili Memoriálu Marty Habadovej v Prahe. Keďže po roku 1992, kedy sme ustúpili od tradičných disciplín Československého Plameňa a prešli na disciplíny CTIF, táto disciplína upadla do zabudnutia. Po dvadsiatich rokoch je vidieť dôsledky. V Čechách na rozdiel od Slovenska nie sú výnimkou súťaže v  tejto disciplíne, na ktorých sa zúčastňuje aj 500 detí. Naši susedia si už od detí postupne pripravujú najlepších, pre prechod k dorastencom a mužom do stoviek. Výsledky hovoria za všetko. Tituly majstrov sveta v kategóriách dorastencov, dorasteniek, žien a mužov. Ale k tomu, je potrebné mať širokú základňu a dať šancu najväčším talentom.

          V roku 2013 sa objavili prvé pokusy z Púchova a Spišského Podhradia, kde sa uskutočnili preteky v šesťdesiatkach podľa predpisov, ktoré platia v Čechách. Preto na jeseň 2013 prebehla spoločná debata ako pokračovať ďalej. Našou výhodou je, keďže začíname nový reštart tejto disciplíny,  urobiť zmeny oproti tradičným českým pravidlám, ktoré sú už zažité a nereflektujú na súčasné podnety na zmeny. Spracovali sme predpisy v ktorých sú povolené hadice so spojkami rott, skrátili sme nábeh na bariéru o tri metre a tie sme pridali medzi koniec kladiny a rozdeľovač a časove sme zvýhodnili mladšie ročníky, aby sa zvýšila motivácia mladších detí  taktiež dosiahnuť dobré umiestnenie.  A ešte zopár drobností odlišných od tradičného vykonania tejto disciplíny. Takto spracované predpisy sme zverejnili na webových stránkach  www.reprezentaciahasicov.sk  , www.stovky.sk a zaslali na komisiu mládeže pri DPO v Bratislave.  Deti súťažia v štyroch kategóriách a to mladšie dievčatá, mladší chlapci, staršie dievčatá a starší chlapci

          Na základe týchto pravidiel sa v roku 2014  uskutočnili štyri kolá súťaží tejto disciplíny spojené do Slovenskej ligy v behu na 60 m s prekážkami /SLv60/.Okrem toho sa 20.9.2014 uskutočnili prvé Majstrovstvá Slovenska v Poprade v tejto disciplíne. Týchto súťaží sa zúčastnilo 86 detí a záujem naďalej rastie. A taktiež kvalita. Začína sa už formovať skupina šikovných chlapcov a dievčat, ktoré podávajú porovnateľné výkony ako najlepšie české deti.

          Po skúsenostiach z roku 2014, sme pre rok 2015 aktualizovali predpisy pre disciplínu a pripravili 6 kôl pretekov v šesťdesiatkach. Veríme, že naša iniciatíva, bude mať pokračovanie aj v ďalších rokoch a vytvorí podmienky pre výkonnostný rast detí a následne plynulý prechod do vyšších kategórií. Preto by sme v budúcnosti chceli upraviť doterajšiu disciplínu pretek jednotlivcov na 50 m a zjednotiť dĺžku trate na 60 m a pridať prekážky podľa možností organizátorov. Mimochodom svojpomocné vyrobenie prekážok nie je až taká veľká položka. Nás výroba kladiny a 1,5 m bariéry stála  spolu 80 Euro.

          Na záver. 60-siatky potvrdili, že majú ako disciplína opodstatnenie byť súčasťou hasičiny. Naše deti potvrdili, že talent majú. Hasiči sú na to aby prekonávali prekážky a naše deti sú veľmi šikovné. Niet pre rozvoj detí lepšej disciplíny. V rýchlosti prekonávať prekážky, robiť prácu s hadicami. Poznatok z Čiech keď sa po rokoch tápania pustili do propagácie tejto disciplíny. Je to vlna, ktorú keď spustili tak sa im výrazne znásobil počet detí. A o to ide aj nám. Dostať deti do hasičského života.

 

                                                                           Jozef Strela – ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves

Propagačné video - Slovenská liga v 60tkách

Kalendár akcií Slovenskej ligy v 60tkách 2015
Pridal: Milan
Počet zobrazení: 1377