Nachádzate sa v sekcii : Plameň - mladí hasiči
Hasiči z Hutníckej na Olympiáde vo Francúzsku

Hasiči z Hutníckej na Olympiáde vo Francúzsku

dátum a čas pridania: 23. júla 2013 22:18
Po štvrtýkrát deti zo Základného kolektívu Ideálnej mládežníckej aktivity požiarnický krúžok pri Základnej škole na Hutníckej ulici v Spišskej Novej Vsi, reprezentovali Slovenskú republiku a naše mesto, na najvýznamnejšej a najprestížnejšej súťaži mladých hasičov, v hasičskom športe. Olympiáda CTIF, sa uskutočnila vo francúzskom Mulhause. O cenný Vetter Cup, súťažilo 42 družstiev z 21 štátov a štyri medzinárodné družstva zložené z náhradníkov jednotlivých družstiev

Okrem súťaže a tréningu mali deti bohatý program. Na výstave národov sme predstavili Slovensko a náš spišský región. V kultúrnom programe naši chlapci a dievčatá zo Šuňavy krátkym spevom a tancom predviedli svoj talent. Na uvoľnenie napätia zo súťaže vhodne zapadla táborová olympiáda, kde pri netradičných hrách deti ukázali svoju šikovnosť. Nesmeli chýbať poznávacie výlet, kde sme navštívili vynikajúce automobilové múzeum a historické centrum mesta Mulhause.

Pre nás najdôležitejší deň prišiel vo štvrtok 18.7. kedy prebehla súťaž. A nezačal dobre. Ešte ráno po budíčku sme zrejme najdôležitejšiemu členovi družstva – pumpárovi, zrážali zábalmi teplotu, aby sme mohli odsúťažiť. Bohužiaľ jeho spadnutý hasiaci prístroj nás pripravil o cenné sekundy a v požiarnom útoku s horúčkou, to už nešlo lepšie, ako to dopadlo. Náš výkon stačil na celkové 12. Miesto, čo bolo pre nás po predchádzajúcom 5. Mieste v Slovinsku sklamanie. Celkovým víťazom sa stali chlapci z Rakúska pred Ruskými a Českými mladými hasičmi. Potešili nás naše dievčatá zo Šuňavy, ktoré skončili v kategórii dievčat na peknom treťom mieste. Pred nich sa dostali iba strieborné Češky a zlaté Slovinky.

Počas týždňa sme chodili povzbudzovať našich dospelých reprezentantov. Deti videli, že hasičina má rôzne disciplíny a obdivovali sme zručnosti žien, profesionálov a dobrovoľníkov. Vidieť špičkových profesionálov pri výstupe na vežu s rebríkom, stovkách a štafetách, sa nevidí každý deň. Veľmi zaujímavá bola súťaž v klasických disciplínach. V družstve DHZ Mier sa zúčastnili chlapci, naši odchovanci, ktorí reprezentovali na predchádzajúcich olympiádach. A tým sa zachováva kontinuita pri ďalšej práci odchovancov. Celá súťaž bola inšpiráciou, že voľný čas detí a mládeže sa dá tráviť cieľavedome a poctivá práca prináša ocenenie, aj v účastiach na takýchto sviatkoch športu.

V sobotu nás už len čakal slávnostný nástup, vyhlásenie a ocenenie najlepších družstiev olympiády. Oheň zhasol. Rozlúčili sme sa s priateľmi z iných krajín a začali myslieť na ďalšiu olympiádu. Ak by niekto z detí chcel stať mladým hasičom, od septembra ho radi privítame na Základnej škole Hutnícka. Naučí sa novým veciam a zručnostiam, spozná nových kamarátov a uvidí kus Slovenska a Európy.

Za obetovaný čas v príprave na túto súťaž je potrebné poďakovať všetkým deťom, ktoré pracujú v Základnom kolektíve Ideálnej mládežníckej aktivity v požiarnickom krúžku pri ZŠ Hutnícka, ale hlavne desiatim z nich ktorí to dotiahli do konca. Súpiska reprezentačného družstva: Marián Lorinc, Ema Strelová, Viktor Gonda, Róbert Fris, Samuel Bučák, Dávid Puškár, Samuel Kubinský, Adrián Príhoda, Štefan Greš, Dalibor Gonda Vedúci Jozef Strela a Silvia Strelová.

Jozef Strela vedúci ZK IMA požiarnický krúžok pri ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves
Pridal: Milan
Počet zobrazení: 1376